Így kezdd a hozzátáplálást

5 hónapos kor környékén a védőnők, az orvosok, a szomszédok és a rokonok is egyre gyakrabban kérdezik, hogy kap-e már ezt-azt a kisbabánk. Nem tudom, hova az a nagy sietség, főleg akkor, ha a szopizás még 100%-osan kielégíti az igényeit?
A WHO egyértelmű ajánlása a 6 hónapos korig történő kizárólagos szoptatás, akkor miért vannak mindenféle figyelmeztetés nélküli bébiételek 4 hónapos kortól javasolva? Sajnos azt tapasztalom, hogy nagyon erős a nyomás az anyukákon, és idő előtt kezdik el a hozzátáplálást.
Az, hogy mikor kezdjük el a hozzátáplálást, a gyerekünktől függ. Ne siettessünk semmit, figyeljük a jelzéseit. Amennyiben a BLW (igény szerinti hozzátáplálás) módszert szeretnéd alkalmazni, akkor a blogom egy korábbi részét ajánlom elolvasásra, amelyben leírtam, hogy miket vegyél figyelembe a hozzátáplálás során.
Mindenképp azt javaslom, hogy amennyiben még van anyatejed, és nem célod az elválasztás, akkor először mindig szoptasd meg a babádat, és csak utána kínáld egyéb ételekkel (szakmai nyelven “szolidokkal”).
A hozzátáplálás első hónapjai a kóstolgatásról szóljon, úgy egyen, olyan formában, ahogy neki tetszik. Az anyuka ujjáról, kanállal etetve, tálban szétnyomkodva, marokra fogva vagy éppen a kezéről nyalogatva. Nem a mennyiség a fontos, hanem az evés öröme.
A védőnői javaslat szerint a csecsemő kiegészítő-táplálását hat hónapos korban el KELL kezdeni. Pontosabban a szolidok bevezetésének optimális időpontja 17-26. hét között történjen meg. A javaslat szerint 6-8 hónapos kor között naponta 1-2 szer, 9 hónapos kor után napi 3-4-szer, 12 hónapos kor után napi 4-5-ször adható kiegészítés.
4 hónapos kor után számos tápszert ajánlanak a védőnénik (akár szoptatás mellett is), “csak úgy”, mert szeretik a gyerekek. Nézzünk csak egy példát erre, mit is tartalmaz:
Milumil Sinemil: Maltodextrin, szentjánoskenyérmag-liszt, rizsliszt, cukor, növényi olajok, kalcium-karbonát, emulgeálószer, hozzáadott vitaminok (C, Niacin, Pantoténsav, E, B1, B6, A, Folsav, K, D, Biotin, B12), vas-difoszfát, L-karnitin, cink-szulfát, réz-szulfát, kálium-jodid). Elgondolkodtató…
A hozzátáplálás megkezdésének feltételei
Szabályok a hozzátáplálás során
- Az új étel kínálása szoptatás után (vagy két szoptatás között) történjen!
- Az új falatok mindig délelőtt legyenek, hogy az esetleges allergiás reakciók ne éjszaka jelenjenek meg.
- Egyszerre csak egy új ételt vezessünk be!
- Legalább 3-5 (7) nap teljen el az új ételek bevezetése között. Tehát, ha almával kezdtük, akkor azt kapjon 3-5 napig, majd ezután jöhet pl. az őszibarack.
- A külön bevezetett ételeket ezek után kombinálhatjuk is (pl. alma őszibarackkal).
- Az adagot fokozatosan emeljük: az első nap 1-2 babakanál (pl. frissen préselt almalé babavízzel hígítva), majd pépes, így lassan emelhető a teljes adagig.
- Minden felhasznált alapanyag friss legyen, és az elkészítése előtt alaposan mossuk meg! Kifejezetten figyeljünk a hús és a tojás feldolgozására!
- Mindig langyos ételt adjunk gyermekünknek!
- Figyeljük az étel hatását, hogy nem vált-e ki allergiás tüneteket! (hasmenés, kiütés, székrekedés, haspuffadás, nyugtalanság)
- Bio alapanyagokat használjunk az esetleges nitrát mérgezés elkerülése végett! Egyébként minden föld alatti, gumós növény (pl. cékla, sárgarépa) tartalmaz némi nitrátot. A probléma akkor van, amikor agyonműtrágyázott, fóliasátras, primőr zöldségeket adunk gyermekünknek. Ugyanis ezek nitráttartalma kifejezetten magas lehet.
- Legjobb a saját készítésű, házi „koszt” (megbízható helyről beszerzett, helyi alapanyagokból), csak végszükség esetén vásároljunk bolti bébiételeket. (Ebben az esetben nézzük meg a címkéjét.)
- Figyeljük a baba igényeit. Vannak olyanok, akik kezdetben csak a levet fogadják el, majd fokozatosan a pépeset. De olyanok is, akik a darabosakat szeretik, és úgy, hogy maguk próbálkoznak vele (tehát elutasítják a kanállal történő etetést).
- SOHA NE HAGYD MAGÁRA evés közben!
- Ne kezdd el a hozzátáplálást akkor, ha éppen beteg. Várd meg, amíg meggyógyul.
Amiket NE adjunk a babának
Azt ne felejtsük el, hogy a zöldségeknek, gyümölcsöknek közel sincs olyan tápértéke, mint az anyatejnek. Ezért is nevezzük HOZZÁtáplálásnak. A babák kb. 2 éves korig nagyon gyorsan nőnek: energia-, vitamin- és ásványianyag-igényük megugrik, de a gyomruk űrtartalma ugyanakkor viszonylag kicsi. Tehát ezért fontos, hogy amit esznek, annak megfelelő tápértéke is legyen, ne csak elfoglalja a helyet az értékes anyatejtől.
Felhasznált irodalom:
- https://www.mave.hu/uploads/file/VSZK%20protokoll%20csecsemo%20taplalasa%200-12%20ho.pdf
- Pitchford, Paul: Gyógyító táplálkozás. – Budapest: Édesvíz Kiadó, 2009
Nem tudod, hogy mikor és hogyan kezdd el a hozzátáplálást?
Egyszerűen használható hozzátáplálási kézikönyv receptekkel.
Átfogó, értékes táplálkozási alapismereteket olvashatsz közérthető módon, és emellett kipróbált, bevált praktikákat és recepteket is megismerhetsz a könyvből.