Veszélyesek a teljes kiőrlésű gabonák?
Az egészséges táplálkozás fontos alappillére a teljes kiőrlésű gabonák és az azokból készült ételek. Nemcsak a rostok miatt, hanem a benne található vitaminok és ásványi anyagoknak köszönhetően.
Azt tudjuk, hogy a gabonaszemet a malmokban alkotórészeire bontják, eltávolítják belőle a héjrészt (cellulóz-, élelmirost-hordozó rész, az alatta lévő rétegek ásványi anyagokban és vitaminokban gazdagok) és a csírát (=ÉLET, szintén gazdag ásványi anyagokban, A- és E-vitaminban). Ezeket külön, jó sok pénzért eladják, míg lisztként csak a magbelsőt kapjuk meg, amely tömény szénhidrát és tömény glutén.
Tehát a finomított fehér liszt az eredeti vitamin- és ásványianyag-tartalmának 20-80%-át, rosttartalmának mintegy 90%-át elveszti. Nem táplálja a testet, sőt az emésztőrendszerben csirízként működik, és összetapasztja a bélbolyhokat. Ezáltal romlik a tápanyagok felszívódása, betegségek lavináját indítja el. Mindezek vonatkoznak a fehér rizsre is, amely teljesen meg van fosztva mindenféle vitamintól és egyéb hasznos alkotóelemétől.
De azt is tudni kell, hogy a babákat fokozatosan kell a rostokhoz szoktatni. A hozzátáplálás kezdetén természetesen nem terheljük az emésztőrendszerét nagy mennyiségű vízben oldhatatlan rostokkal, kezdjük a zabbal, a barna rizzsel, majd a kölessel.
Mivel a teljes kiőrlésű gabonák (búza, rozs, árpa, durum) glutént tartalmaznak, így 1 éves kor alatt egyébként is csak kis mennyiségben (1-2 kávéskanál/heti 2-3 alkalommal) adjunk gyermekünknek. Az a kis mennyég viszont lehet nyugodtan teljes kiőrlésű gabona is. Természetesen 1 év felett sem kell túlzásba esni a teljes kiőrlésű gabonákkal, de ez nem azt jelenti, hogy akkor finomított, fehér BL55-ös lisztet használjunk.
Minden ételnek megvan az ajánlott mennyisége, feldolgozási- és elfogyasztási módja. Tartsuk be és tanítsuk meg a gyermekünknek a mértékletes és a változatos táplálkozást.
… és mi a helyzet a gombák által termelt toxinokkal (mikotoxinokkal)?
A gabonafélék esetén hazánkban a DON toxin, a T-2 és a HT-2 mikotoxinok jelenléte okozhat leginkább problémát. A gabonák tisztítása, őrlése során a csökken a mikotoxin tartalom, hiszen a szemek külső részén találhatók meg nagyobb koncentrációban ezek a mérgező vegyületek.
A gombák által termelt toxinok (mikotoxinok, pl. fusarium) több esetben már kis mennyiségben is jelentős egészségügyi problémát okozhatnak. Típustól függően befolyásolhatják a hormon- és immunrendszer működését; károsíthatják a szaporodási képességeket; elősegíthetik a daganatos megbetegedések kialakulását, és az idegrendszert, vesét, májat is károsíthatják.
A Tudatos vásárlók egyesülete 19 bio és nem bio lisztet vizsgált be. A DON toxin két lisztnél egyáltalán nem volt kimutatható, de a többi mintában is határérték alatt (750µg/kg ) volt. A DON toxinnál az EU által még biztonságosnak tartott napi beviteli érték 1 µg/ttkg (testtömegkg).
A T-2 és a HT-2 mikotoxinokat is a fusariumfajok termelik. Élettani hatásuk lényegesen erősebb a DON-toxinénál. A jó hír, hogy egy mintában sem volt kimutatható ezen toxinok jelenléte.
A teszt eredményét (regisztráció után) ITT olvashatod el.
- Ásványi anyagok, vitaminok
- Foszfor (mg)
- Kalcium (mg)
- Kálium (mg)
- Magnézium (mg)
- Cink (mikrogram)
- Kobalt (mikrogram)
- Króm (mikrogram)
- Mangán (mikrogram)
- Nikkel (mikrogram)
- Réz (mikrogram)
- Vas (mikrogram)
- B1-vitamin (mikrogram)
- B2-vitamin (mikrogram)
- Niacin (mg)
- B6-vitamin (mikrogram)
- E-vitamin (mg)
- Élelmi rost
- Finomított fehérliszt
- 100
- 13
- 110
- –
- 350
- 2
- 2
- 180
- 10
- 150
- 900
- 100
- 50
- 0,5
- 100
- 0,3
- 3,2
- Teljes kiőrlésű búzaliszt
- 384
- 24
- 381
- 114
- 2800
- 12
- 21
- 200
- 30
- 430
- 3400
- 150
- 150
- 2
- 265
- 4
- 12,8
Forrás: Rodler Imre: Tápanyagtáblázat
Szeretnéd változatosan és egészségesen táplálni gyermekedet?
Egyszerűen használható hozzátáplálási kézikönyv receptekkel.
Szeretnél bővebben olvasni a gabonákról és azok elkészítési módjáról?
Ajánlásért fizetség
Szeretnél 500 vagy 1000 Ft-ot keresni könyvenként az ajánlásoddal?
ÉLTETŐ ÉTELEK receptgyűjtemény
Minden, ami tudatosság, egészség, életmód és természetesség
YIYA kedvezménykupon
Növényi tejek a mindennapokban